AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Ecranizari

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Thelma
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Ecranizari   Lun 25 Aug 2008 - 12:12

Don't judge a book by its movie, dar hai sa discutam despre ecranizari: care v-au placut?care v-au dezamagit, comparativ cu cartea?ce preferati,sa cititi intai cartea si apoi sa vedeti filmul sau invers?
Si inca ceva:mie mi se intampla ca, pe masura ce citesc o carte, sa distribui imaginar anumiti actori in rolurile personajelor mai ales daca acea carte nu a fost ecranizata, asa ca ce actori ati distribui in ce carti? Idea
Eu am sentimente confuze in legatura cu Atonement- film bun in general dar nu a putut pastra toate nuantele cartii care mi-a placut fff mult si as mai putea scrie despre multe alte filme bazate pe carti, dar ma opresc deocamdata aici.
PS Acum o saptamana am terminat John Fante-Ask the Dust care a fost ecranizata cu Colin Farrell si Salma Hayek.Desi nu am vazut filmul nu imi pot imagina cele doua personaje
decat ca Farrell-Hayek, dar am sentimentul ca filmul m-ar dezamagi. Neutral L-a vazut cineva?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Jen
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/08/2008

MesajSubiect: Re: Ecranizari   Lun 25 Aug 2008 - 12:23

Ecranizarile dupa King sunt naspa, cu foarte mici exceptii (pe langa arhicunoscutele Green Mile si Shawshank eu as adauga si The Stand, care nu e chiar fidela cartii dar per total a iesit mai bine decat ma asteptam).

O surpriza foarte placuta a fost Hogfatherul lui Pratchett. Nu credeam ca Discworld se poate ecraniza...

Cu actorii... in general nu imi imaginez personajele atat de in detaliu, desi uneori e util sa ai o imagine. De exemplu, ca tot ziceam de The Stand mai devreme, cartea avea pe coperta o imagine din film, deci mi-a fost mai usor sa vad ecranizarea pentru ca deja vedeam personajele la fel ca regizorul.

Sunt in dilema in privinta Dark Tower... Mi-ar placea sa-l vad ecranizat, numai ca Roland e Clint Eastwood. Si Eastwood e prea batran ca sa-l mai joace.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://books.mostly-harmless.ro
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 213
Varsta : 31
Data de inscriere : 04/08/2008

MesajSubiect: Re: Ecranizari   Lun 25 Aug 2008 - 13:07

In general sunt sceptic asupra faptului ca un film facut dupa o carte ar putea fi mai bun decat cartea respectiva - poate doar daca ar fi o carte slaba, ceea ce nu ar mai avea sens.

Trecand dincolo de ecranizarile epice (lotr anyone?) care pot fi ok, cred ca prefer filme facute dupa carti - de exemplu Blindness pe care nu l-am vazut inca, in fata remake-urilor dupa filme clasice sau filmelor dupa benzi desenate. Hollywood-ul a degenerat rau - dar asta e alta problema.

Ma numar printre cei care au vazut intai filmul inaintea cartii in cazul Atonement...si mi-au placut amandoua. Ma gandesc ca poate nu mi-ar fi placut chiar atat de mult filmul daca as fi citit cartea intai - mi-au placut trecerile si schimbarile de ritm si perspectiva asociate cu muzica.

Am vazut Ask the dust (nu am citit cartea). Povestea parea sa aiba potential - dar in cele din urma filmul s-a axat mai mult pe Farrel si Hayek, si anume diverse parti anatomice ale lor, mai mult decat trairile interioare - presupun ca pe asta se axeaza mai mult cartea.

Hmm.. am vazut ecranizarile dupa King - cele mai cunoscute evident, dar nu am citit nimic de el. Dpdv creativ sunt de acord ca e bun, dar am eu o chestie cu scriitorii care scot carti (groase) pe banda rulanta.

Din romanele pe care le-am citit recent vreau sa vad ecranizarea la Unbearable Lightness of Being - cartea mi-a placut, iar Daniel-Day Lewis si Juliette Binoche sunt actori buni, dar nu prea vad cum filmul ar putea capta firul narativ din carte.

"I know I've got Irish blood because I wake up every day with a fuckin' hangover."
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://frostblade.wordpress.com/
irinutza26
De-al casei
De-al casei

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 108
Localizare : Middle of Nowhere
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Ecranizari   Lun 25 Aug 2008 - 14:42

Asta e un subiect interesant pentru mine, pentru că sunt de obicei foarte exigentă cu filmele bazate pe cărți. Majoritea nu respectă întru totul firul poveștii și asta mă deranjează destul de tare.

Printre cele mai bune ecranizări - cea mai bună pe care am văzut-o până acum- e cea făcută de polonezi Very Happy. După romanul ''Quo Vadis'' a lui Sienkiewicz. Nu sunt rele nici cele făcute de BBC pentru romanele lui Austen sau ale lui Charlotte Bronte - în general cele ale scenografului Andrew Davies.
De asemenea, ''Green Mile'' respectă romanul, însă ''Misery'' e departe de carte.

Pentru mine cea mai dezamăgitoare ecranizare a fost cea a filmului ''Ultimul mohican''. Au amestecat personajele, au schimbat rolurile între ele și a ieșit varză. Nici ''Totul este iluminat'' nu respectă originalul.

Dacă pot, întotdeauna citesc cartea și apoi vizionez filmul. Pentru că mi se întâmplă să identific actorii cu personajele și nu îmi place.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://irinuta26.blogspot.com
mickme
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 22/08/2008

MesajSubiect: Re: Ecranizari   Lun 25 Aug 2008 - 15:06

Smile ati vazut vreodata cum arata un scenariu?!?! daca da, atunci cu siguranta nu va veti mira ca aproape NICIODATA un film nu a reusit sa fie la fel de bun si cuprinzator ca si cartea; dar eu cred ca nici nu trebuie, important este sa surprinda esenta, mesajul, vibratia, sentimentul, senzatia cartii (astfel de exemplu, desi difera mult ca si continut, sentimentul este binisor redat in Figtclub si A Clockwork Orange)

desi nu respecta intru totul linia cartii (sfarsitul difera chiar radical in film fata de carte) consider totusi The Mist o ecranizare excelenta (well, se pare ca st king a stiut cum sa scrie ca sa fie ecranizat Smile , la fel si Grisham)

eu as fi intitulat thread-ul `ati vazut vreodata un film (ecranizare) care sa se ridice la inaltimea cartii?!?!`, caci cu siguranta 99% sunt de acord ca majoritatea ecranizarilor lasa de dorit in comparatie cu cartea, as vrea sa aud mai degraba exemple din 1% (adica ecranizari reusite sau chiar mai bune decat cartea) Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Jen
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 48
Data de inscriere : 05/08/2008

MesajSubiect: Re: Ecranizari   Mar 26 Aug 2008 - 8:51

Si totusi Totul e iluminat e foarte misto... Eu am vazut intai juma' de film, dupa aia am citit cartea, dupa aia am vazut tot filmul si mi-au placut amandoua. Sfarsitul din film e cam aiurea, intr-adevar, dar per total e un film foarte reusit.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://books.mostly-harmless.ro
dorin.lazar
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 38
Localizare : Brașov
Data de inscriere : 04/08/2008

MesajSubiect: Re: Ecranizari   Mier 27 Aug 2008 - 12:04

Mie mi-a plăcut ecranizarea de la Northern Lights - The golden compass. Mi s-a părut o realizare decentă, chiar dacă schimbă un pic ordinea în care se întîmplă lucrurile. Au reușit să recreeze atmosfera și să dea fețe personajelor, și lucrul ăsta e chiar bun.
Mi-a mai plăcut și LotR (deși nu aș mai supraviețui unei revizionări), și au mai fost cîteva romane fantasy care au fost transpuse binișor în peliculă.
Problema e că un film nu va reuși niciodată să fie la fel de profund precum o carte, dar nici o carte nu va putea fi la fel de grafică precum un film, și nu va reda la fel de bine scenele de acțiune/luptă. Și mai există ceva cineaști care ajung să fie imitați în cărți. inquisition
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dorinlazar.wordpress.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ecranizari   

Sus In jos

Ecranizari
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Cinematografie-
Mergi direct la: