AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Mânerul din Cadiz

In jos 
AutorMesaj
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 213
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

MesajSubiect: Mânerul din Cadiz   Dum 17 Aug 2008 - 1:36

Povestea initiala - am rasfoit ieri dintr-un volum de borges si am citit cateva povestiri scurte. una din ele era despre un pumnal. am inceput cu prima fraza a povestirii respective, dupa care am mers de unul singur..sau am incercat, cel putin. speram ca o sa reusesc sa ma detasez de ideea din povestea lui..nu stiu daca am reusit...era greu sa fie altfel, din moment ce ii da cam toate coordonatele in prima propozitie. Here it is:

Într-un sertar se află un pumnal.
Cum a ajuns acolo, nu o știe nici pumnalul prea bine, însă se zice că unul din stăpânii săi anteriori ar fi fost un bandit faimos. Sau poate un revoluționar. Ca să fim sinceri, asta nu prea are importanță pentru pumnal. Cert este că aceste zile și le petrece într-un sertar, în compania mai multor seturi de hârtii.

A fost făurit acum aproape două veacuri, pe vremea când pietrele strălucitoare erau pesemne la modă, din moment ce teaca sa e bogat decorată cu aceste detalii. Lama și mânerul sunt însă destul de simple și dedicate scopului pe care îl daduse acel fierar din Cadiz pumnalului. Se pare că a trecut marea la brâul unui soldat, care indiferent dacă ținuse neapărat sau nu, își găsise sfârșitul undeva pe pământurile Boliviei. Pumnalul a servit în general mai bine pe ceilalți posesori ai săi, lovind și simțind în destule ocazii sângele celor împotriva cărora era îndreptat. Într-o singură situație nefericită a fost constrâns să-și atace propriul stăpân, fapt care însă nu a durat prea mult, căci ucigașul a devenit rapid noul său posesor.

Acum stă în mâinile unui colecționar din Portugalia. Ei bine, nu tocmai în mâinile sale, căci își are rostul mai mult în acel sertar. În rare ocazii, colecționarul își aranjează hârtiile pe birou și scoate pumnalul din teaca sa bătută cu pietre. În acel moment mânerul recunoaște atingerea pe care o așteaptă, lama tresare ușor în timp ce tăișul său despică o formă sinuoasă prin aer și așteaptă. Asteaptă și ascultă ca stăpânul să-l ghideze către împlinirea scopului pentru care fusese făurit. Colecționarul simte așteptarea mânerului, aproape că aude ruga mută a metalului strălucitor, iar pentru un moment simte în cerul gurii miros de fum, de fum și salpetru, același lucru pe care îl simțise soldatul pe câmpurile Boliviei, un fum înecăcios care descria cât se poate de bine locul său cel din urmă.

Iar apoi lama descrie o nouă curbă prin aer și taie cu ușurință trei plicuri sigilate, după care este ascuns din nou în așteptarea pentru care a fost făurit. Metalul însă nu uită.

"I know I've got Irish blood because I wake up every day with a fuckin' hangover."
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://frostblade.wordpress.com/
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 132
Varsta : 33

MesajSubiect: Re: Mânerul din Cadiz   Lun 18 Aug 2008 - 13:18

Weeeee... Proza!!
Ok ok, hai ca vin cu pareri:

Minus:
-nu-mi place a doua fraza. Cat ai luat mai exact, din Borges?
-limbajul naiv - "ei bine" - m-a agasat Very Happy
-nu-mi place cum schimbi perspectiva. Nu sunt sigur pe alocuri daca vrei ca pumnalul sa fie personificat, si la inceput ma cam enerveaza asta. Dar n-ai mai scris de ceva vreme Razz You're just warming up.

Plus:
-imi place ideea (cu prima fraza) si o sa incerc si eu ceva asa. Good job!
-cum prezinti (sau sugerezi) istoria pumnalului (fraza lunga din final, cu salpetru si soldati)
-imi place ca e la prezent si ca te joci misto cu timpurile ("Cert este că aceste zile și le petrece într-un sertar, în compania mai multor seturi de hârtii.")
-ca Borges te-a facut sa scrii, at last Very Happy
-ca reusesti sa redresezi "incalzirea" de la inceput printr-un limbaj ok in final, demn de gandurile unui pumnal incrustat cu pietre pretioase.

Good work. Mai multe comentarii mai incolo...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://robertcoller.wordpress.com
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 213
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Mânerul din Cadiz   Lun 18 Aug 2008 - 18:58

mersi ptr pareri. stiu ca nu vrei sa-mi dai in cap cu minusurile alea, dar pana la urma nu am stat mult sa o compun (nici nu e mare lucru de compus la ea)... a fost doar o chestie de moment..asa ca iarta limbajul nativ si schimbarea de perspectiva Razz

Din povestirea originala am luat doar "Într-un sertar se află un pumnal."

"I know I've got Irish blood because I wake up every day with a fuckin' hangover."
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://frostblade.wordpress.com/
Oana
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Mânerul din Cadiz   Joi 28 Aug 2008 - 0:00

Eu nu prea vad minusurile, dar ma bazez pe Teo, ce sa mai zic. Dar mi-a placut. E un pasaj super de bagat in ceva mai lung. Poate incerci Wink
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://oanastoicamujea1.wordpress.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Mânerul din Cadiz   

Sus In jos

Mânerul din Cadiz
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Camera de Scris :: Proza-
Mergi direct la: