AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Fara titlu. [One-shots]

In jos 
AutorMesaj
Smiles
Nou-Venit

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 08/07/2009

MesajSubiect: Fara titlu. [One-shots]   Mier 8 Iul 2009 - 15:01

Ei bine, pana acum nu am scris nimic serios, doar mici texte scrise unele la plictiseala, altele la suparare etc. Imi place sa imi exprim sentimentele prin scris, insa nu stiu cat de talentata sunt confused S-ar putea ca ceea ce scriu sa vi se para ciudat ,blink poate chiar patetic. In fine, incercarea moarte n-are.

Sentiment lugubru

E amuzant cum viața ne curge frenetic printre degete. Cum atunci când trăim pierdem ani și ani, iar la moarte cerșim o clipă. Cum lăsăm stelele să cadă fără să prindem pulberea miracolelor lor. Cum plângem necontenit din orice lucru, dar lăsăm viața însăși să își râdă-n barbă. E amuzant și nedrept cum nimănui nu-i mai pasă când cerul este deosebit de frumos, dar cum vedem într-o mie de nuanțe năpăstuințele ce ni se aștern la picioare. E amuzant de ridicol. Amuzant de stupid.
Nimeni nu mai mulțumește cu adevărat și nimănui nu îi mai pare rău. Suntem atât de plini de monotonismul răutăcios și lacom din jurul nostru, încât nimeni nu mai rostește sus-numitele cuvinte cu adevărat. Nimeni nu le mai simte de-a dreptul.
Așteptăm cadouri ca să mulțumim, așteptăm gesturi ca să oferim, așteptăm ajutorul celor din jur toată viața, dar suntem orbi când ni se dăruiește. Mergem precum miopii înainte, călcând totul în picioare, fără să ne pese de orișice floare sângerie de mac peste care trecem fără să o privim. Dăm cu piciorul în toate și apoi ne întrebăm, înverșunați, de unde vine tot nimicul din viață. Plângem. Râdem. Țipăm. Sau cel puțin, credem că o facem.

Cum v-am spus, doar texte... fara sens blink

Viata nu e-n pas cu moda

Viața nu e-n pas cu moda. Nu îi pasă ce cred ceilalți despre ea și nu își face griji dacă o să fie respinsă, subapreciată ori jignită. O doare în cot de noi, și poate chiar și altundeva… Așa că, nouă de ce să ne pese? De ce să ținem trecutul aproape și să ne facem griji din cauza viitorului? Trecutul caută mereu să se îndepărteze, iar viitorul nici măcar nu știe că existăm, așa că… Merită toate astea?
Ar trebui să trăim momentul, fără sa ne gândim că am putea strica ceva. Ar trebui să ne ascultăm inima; pentru că indiferent dacă este bine pentru noi sau nu, ceea ce vom alege în acest fel, ne va face întotdeauna fericiți.
[...]
Vi s-a întâmplat vreodată să priviți lumea, și să vedeți altceva? Vi s-a întâmplat vreodată să deschideți ochii și să vă dați seama că până în acel moment ați fost complet orbi? V-ați gândit vreodată și la lucrurile mai mici care ne înconjoară?
[...]
Un început nu e întotdeauna fericit, iar acesta este un nou început…

Al doilea text face parte dintr-o lucrare mai lunga, insa am taiat unele parti care nu erau chiar reusite. De asemenea, povestea se continua cu mult dupa ce am postat eu aici.

Ma rog... Eu v-am spus sa va asteptati la asa ceva. Ciudat, stiu.

Ne mai vedem! Va rog lasati catvea critici... eyes
wave
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Fara titlu. [One-shots]
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Camera de Scris :: Proza-
Mergi direct la: