AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Impresionismul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 26
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

MesajSubiect: Impresionismul   Mier 1 Oct 2008 - 23:33

Impresionismul este o mișcare artistică, manifestată la început în pictură, mai târziu și în muzică, mai ales în Franța , și care marchează desprinderea artei moderne de academismul tradițional.

Pictura impresionistă s-a dezvoltat în perioada cuprinsă între 1867 și 1886 , caracterizată prin concentrarea asupra impresiilor fugitive produse de o scenă sau de un obiect, asupra mobilității fenomenelor, mai mult decât asupra aspectului stabil și conceptual al lucrurilor, preferând pictura în aer liber și folosind o cromatică pură și tușeuri fine de penel pentru a simula lumina reală.

Cuvantul “Impresionism” a fost dat acestui curent artistic de titlul tabloului lui Claude Monet – “Impresie-Rasarit de soare ”:

(Impression, soleil levant)

Acest tablou a fost expus la Paris in 15 Aprilie 1874 intr-o expozitie organizata de Societatea Anonima de pictori, sculptori si gravori, din care faceau parte

Camille Pissarro
(Entrance to the Village of Voisins)

Claude Monet
(Poppies Blooming, 1873, Musée d'Orsay, Paris.)

Alfred Sisley
(Moret-sur-Loing, 1891)

Edgar Degas
(Classe de Danse)

Pierre-Auguste Renoir
(Le Déjeuner des canotiers, 1880-81)

Paul Cezanne
(Natură moartă cu mere și portocale, 1899)

Berthe Morisot
(The Cradle, 1872, Musée d'Orsay)

care au lucrat împreuna, s-au influențat reciproc si au expus cu totii independent.

Refuzati la saloanele oficiale si considerati "mazgalitori", artisti traiesc in mizerie si cauta se se faca cunoscuti prin intermediul expozitiilor particulare. Prima manifestare se tine la Paris, pe bulevardul Capucines, in atelierul fotografului Felix Nadar, in anul 1874.
Alte sapte expozitii se succed pana in 1886. Deja divizat la acea data, grupul se imprastie. Incepand cu anii 1880-1890, miscarea se transmite artistilor straini dar, mai ales, deschide calea unor reactii estetice libere.In ciuda ostilitatii generale, Emile Zola si negustorul de tablouri Paul Durand-Ruel sustin pictura impresionista care prizinta o lume pasnica in care nu apar greutatile sociale, politice si economice, specifice perioadei de atunci.

Daca la un moment dat unii dintre Impresionisti au inceput sa fie apreciati, Salonul Oficial continua sa refuze expunerea lucrarilor lor. O data cu moartea lui Camille Pissarro in 1903, Impresionismul a fost recunoscut ca cel mai important curent artistic, ce a revolutionat pictura franceza si arta de atunci incoace.

Impresionismul a fost punctul de plecare pentru Georges Seurat și Paul Signac, maeștri ai neoimpresionismului, pentru Paul Gauguin, Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent van Gogh și pentru mulți alți "postimpresioniști" din Franța și alte țări.

In cercul de pictori care evolueaza intre Barbizon si Impresionisti trebuie amintiti si doi dintre cei mai mari pictori romani:

Nicolae Grigorescu (1838-1907), care, fara sa fie un impresionist, a imprumutat de la acestia culoarea clara, contactul cu natura in aer liber si variatia calitatii si aspectului luminii in raport cu anotimpul si cu ora zilei;

(Fete lucrand la poarta)

Ioan Andreescu (1850-1882) care, ca si Grigorescu, ajunge la Paris si, in plus, stapanind mult mai bine tehnica impresionista, este admis sa expuna la Salon.

(Păduri iarna)

În muzică se vorbește de asemenea de un stil impresionist al compozitorilor preocupați de percepția subiectivă a culorilor sonore și a ritmurilor. Reprezentanți ai acestui stil sunt Claude Debussy, Maurice Ravel, Paul Dukas, Frederick Delius.

Impresionismul literar a apărut în literatura de limbă germană ca reacție împotriva naturalismului, considerat exagerat și neartistic. Formele preferate sunt poezia lirică, proza scurtă, piese dramatice într-un act, toate slujind modului de exprimare subiectiv. Printre reprezentanții cei mai importanți se numără Arthur Schnitzler, Hugo von Hofmannsthal, Rainer Maria Rilke. În Franța corespondentul impresionismului în literatură este de fapt simbolismul.

Sursa: wikipedia si diverse articole mai relevante. Pozele: Google

Ultima editare efectuata de catre sunbeam in Mier 1 Oct 2008 - 23:38, editata de 1 ori (Motiv : Pictura lui Pissarro deforma pagina web...)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 213
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/08/2008

MesajSubiect: Re: Impresionismul   Joi 2 Oct 2008 - 9:50

Cel mai mult imi plac nuferii (si gradinile) lui Monet.

ex:

"I know I've got Irish blood because I wake up every day with a fuckin' hangover."
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://frostblade.wordpress.com/
irinutza26
De-al casei
De-al casei

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 108
Localizare : Middle of Nowhere
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Impresionismul   Vin 3 Oct 2008 - 21:50

Mie imi place foarte mult Renoir love :

Dance at the Moulin de la Galette - am un puzzle din asta.

The Washerwoman

Dance at Bougival
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://irinuta26.blogspot.com
Alin
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 213
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Impresionismul   Vin 3 Oct 2008 - 22:07

Stiu ca e post-impresionist, insa imi place "Starry Night Over the Rhone" a lui Van Gogh...pastreaza in linii mari "Impresia" lui Monet.

Tot de el, terasa din Arles:

"I know I've got Irish blood because I wake up every day with a fuckin' hangover."
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://frostblade.wordpress.com/
Theo
El Inquisidor
El Inquisidor

Numarul mesajelor : 132
Varsta : 33

MesajSubiect: Re: Impresionismul   Dum 5 Oct 2008 - 8:29

Nu ma omor dupa impresionism. Chiar nu. Lumea a incercat sa mi-l explice, sa imi zica de ce le place & stuff, de ce a marcat istoria, dar nu. Nu-mi plac urmele groase de pensula, nu-mi place cum toata imaginea dispare intr-un amalgam de culori, nu-mi place ca nu pot sa ma uit de aproape la picturi si sa vad detalii... Nu ma atrage si pace.

Dar stiu un post bun cand vad unul, asa ca felicitari Sunbeam. good post

Si ca sa contribui: Nu stiu cat de impresionism este, dar l-am gasit pe wikipedia si e una din putinele picturi din sectiunea aia care imi place.

Gustave Caillebotte - La Place de l'Europe, temps de pluie

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://robertcoller.wordpress.com
sunbeam
Mușteriu
Mușteriu

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 26
Localizare : Good old Iasi
Data de inscriere : 24/09/2008

MesajSubiect: Re: Impresionismul   Dum 5 Oct 2008 - 21:18

Saru`mana Theo Very Happy

In impresionism cel mai mult imi place efectul apei si fluffy clouds:

(Flood at Port-Marly - Alfred Sisley)

(Rivage de Portrieux- Eugene Louis Boudin)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Impresionismul   

Sus In jos

Impresionismul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Book Pub :: Tejgheaua Barului :: Celelalte arte-
Mergi direct la: